Kuchynské pracovné dosky, kuchynská pracovná doska 

Kuchynská pracovná doska

je najviac namáhaným prvkom každej domácnosti a preto jej návrh vyžaduje veľkú pozornosť. Kameň je pre tento účel jednoznačne najvhodnejším materiálom, nielen v kuchyni, ale aj v altánku alebo okolo grilu. Naša firma dodáva pracovné dosky výlučne zo špičkových materiálov, jednak z prírodného kameňa, ale aj z technického kameňa SILESTONE® a keramického kompozitu DEKTON®.

Vždy je výsledkom pracovná doska vyrobená na mieru podľa individuálnych požiadaviek každého zákazníka. Výber materiálu a konkrétneho opracovania je vďaka našim dlhoročným skúsenostiam jednoduchou záležitosťou.

Materiály:

1. Žula:

Tento prírodný materiál je podľa nás do kuchyne ideálny, pretože každá žulová pracovná doska je neopakovateľným originálom a pritom má výborné úžitkové vlastnosti. Veľmi jednoducho sa udržiava, je odolná voči fľakom, nevadí jej horúci hrniec a dokonca sa na nej dá krájať. Podobné vlastnosti ako žula má aj kvarcit (kremenec), ktorý je takisto vhodný na tento účel. Naše prírodné materiály pochádzajú prevažne z Afriky, Brazílie, Indie ale máme v ponuke aj materiály zo Škandinávie, Pobaltia a Talianska.

 • Hrúbka pracovných dosiek: 20 mm alebo 30 mm.
 • Povrchová úprava:
  • Leštený povrch,
  • Matný povrch,
  • Patinovaný povrch.

2. SILESTONE®:

Výhodami tohto technického kameňa sú široká farebná škála od čisto bielej až po čiernu farbu a možnosť farebnej homogenity, ktorú príroda nikdy neposkytuje. Okrem odolnosti voči teplu sa vlastnosťami prakticky vyrovná žule.

 • Hrúbka pracovných dosiek: 12 mm, 20 mm alebo 30 mm.
 • Povrchová úprava:
  • Leštený povrch,
  • Matný povrch,
  • Štruktúrovaný povrch.

3. DEKTON®:

Je perspektívny keramický kompozit, často veľmi dobre imitujúci povrch rôznych tradičných materiálov ako je mramor, betón alebo kov. Cenová hladina je v tomto prípade vyššia, ale úžitkové vlastnosti sa úplne vyrovnajú žule. 

 • Hrúbka pracovných dosiek: 8 mm, 12 mm alebo 20 mm.
 • Povrchová úprava:
  • Leštený povrch,
  • Matný povrch,
  • Štruktúrovaný povrch.

4. Mramor:

Tento materiál do kuchyne nemôžeme odporúčať, ale pre zákazníkov, ktorí na ňom trvajú vieme pripraviť aj takúto pracovnú dosku. Je to materiál, ktorý je síce prirodzene krásny, avšak chúlostivý a veľmi náročný na údržbu. V tomto prípade musí byť hrúbka minimálne 30 mm. Povrch môže byť lesklý, matný alebo patinovaný.

Opracovania:

Profil:

Pri voľbe opracovania hrán je veľa možností, môžu byť rovné, fazetové, zaoblené, alebo inak profilované, štiepané a lepené.

Príklady typických pohľadových hrán

Rovná hrana Rovná hrana Rovná fazetová hrana Rovná fazetová hrana Štvťkruhová hrana r 5 mm Štvťkruhová hrana r 5 mm Štvrťkruhová hrana r 10 mm Štvrťkruhová hrana r 10 mm Polkruhová hrana Polkruhová hrana Skosenie 30/10mm Skosenie 30/10mm

Otvor drezu:

Správna voľba osadenia drezu je dôležitá, základné delenie je nasledovné:

 • Drezy naložené zvrchu pracovnej dosky,
 • Drezy osadené zospodu pracovnej dosky,
 • Drezy vsadené do roviny pracovnej dosky.

Kamenné drezy a odkvapové plochy:

Ponúkame aj možnosť výroby žulového drezu na mieru, rôzne varianty integrovaných drezov, resp. odkvapové plochy.

Ostatné výrezy:

V každej pracovnej doske sa zvyčajne nachádza aj varná doska, prípadne výsuvné zásuvky, digestor a podobne. Varné dosky môžu byť zvrchu naložené, alebo elegantne vsadené do roviny pracovnej dosky.

Údržba:

Vizualizácia pracovných dosiekDenné čistenie:

Ako sme už spomenuli, naše pracovné dosky sú nenáročné na údržbu. Bežné čistenie pozostáva z utierania dosky vlhkou handrou. Na takúto pravidelnú dennú údržbu sa môžu používať aj rôzne „denné čističe“, ktoré sú bežne dostupné v odborných aj v hobby predajniach. Tieto čističe neznižujú účinnosť impregnácie a tak Vaša pracovná doska naozaj dlhodobo zachová svoju pôvodnú krásu.

Pravidelná impregnácia:

Pravidelnú impregnáciu pracovnej dosky odporúčame vykonať minimálne 2 x až 4 x ročne v závislosti od konkrétneho materiálu. Zabezpečte aby minimálne po dobu 24 hodín pred impregnáciou pracovná doska neprišla do styku s vodou alebo inou tekutinou. Pred samotnou aplikáciou impregnácie použite napríklad lieh alebo prípravok „Čistič I “ od výrobcu AKEMI® na báze alkoholu, ktorý zaručí dôkladné odmastenie povrchu. Potom už len aplikujeme niektorý z vhodných impregnačných prípravkov podľa návodu. Osvedčené prípravky sú napríklad „Anti –škvrna“, alebo „Anti –škvrna nano efekt“ od nemeckého výrobcu AKEMI®. Takisto výborný je prípravok „Tripple effect“ od toho istého výrobcu. Všetky tieto prípravky sú po aplikácii zdravotne nezávadné. Za 24 hodín je doska pripravená k bezpečnému používaniu.

Kuchynská pracovná doska, kuchynské pracovné dosky, kuchynská pracovná doska v bratislave, kuchynská pracovná doska bratislava